ביני זומר

בני זומר. צילום: אלבטרוס - ברק ברינ
בני זומר. צילום: אלבטרוס - ברק ברינ

עו"ד ביני (בנימין) זומר הוא סגן נשיא חברת נובל אנרג'י לעניינים איזוריים.

תחילת הדרך

ביני זומר נולד בשנת 1973 בנתניה וגדל בארצות הברית. כשהיה בן שנתיים עברה משפחתו לאוקלהומה. עד כיתה ג' למד בבית ספר פרטי בקהילה היהודית ולאחר מכן עבר לבית ספר ציבורי, אולם שמר על קשר עם היהדות ועם ישראל. כשהיה בן 23 החל ללמוד משפטים באוניברסיטה במיזורי. כיום הוא עורך דין במקצועו ובעל תואר ראשון במדעי המדינה מאוניברסיטת טקסס ומבית הספר למשפטים של אוניברסיטת וושינגטון וסנט לואיס.
לאחר לימודיו החל זומר לעבוד במשרד עורכי דין בשיקגו. בהמשך עבר לוושינגטון כדי לעבוד כיועץ משפטי לסנטור הרפובליקני דון ניקולס, ובתום ארבע שנים הצטרף לשדולה היהודית-אמריקאית בוועד האמריקאי-ישראלי לענייני ציבור (איפא"ק) כלוביסט. שם ניהל את תחום האנרגיה וכן טיפל בקשרים בין ארה"ב לישראל. בין היתר כיהן זומר גם כדירקטור בחברת Accenture, המתמחה במערכות מידע, ייעוץ עסקי ושירותים טכנולוגיים ומשרתת ארגונים וחברות גדולות בכל העולם.
בשנת 2010, במקביל לתחילת עבודתו בחברת נובל אנרג'י, עלה ביני זומר עם משפחתו לישראל. כיום הוא מתגורר עם אשתו וארבע בנותיהם במודיעין.

תרומתו למשק האנרגיה בישראל

זומר הצטרף לחברת נובל אנרג'י בתחילת שנת 2010, כשנה לאחר שהתגלה מאגר "תמר". את דרכו בחברה הוא החל כמנהל ענייני חוץ ושותפויות שבין היתר היה אמון על פיתוח המאגר והפיכתו למקור פעיל של גז טבעי לישראל. באוקטובר 2014 מונה למנכ"ל נובל אנרג'י בישראל ובשנת 2017 מונה לתפקיד סגן הנשיא לעניינים איזוריים.

כיום מוביל זומר את פרוייקט פיתוח מאגר "לוויתן". הוא היה מעורב בחתימת מספר חוזים איזוריים לאספקת גז למדינות שכנות, דבר שלא רק יוביל לייצוא גז טבעי לחו"ל אלא גם ישקף לחברות בינלאומיות את האטרקטיביות של השקעה במשק האנרגיה בישראל. בימים אלה זומר מפקח על הנחת צינורות גז על קרקעית הים וכן על בניית אסדת גז בטקסס, אשר עם השלמתה תובא לישראל ותמוקם במרחק כעשרה ק"מ מחוף דור. האסדה תשמש להפיכת גז גולמי מן הקידוח בעומק הים לגז יבש שיסופק לישראל, למצרים ולירדן.

אנשים מובילים נוספים

יצחק תשובה הוא איש עסקים ישראלי שעסקיו חובקים עולם, ובין היתר הוא בעל השליטה בקבוצת דלק שגילתה כמויות אדירות של גז טבעי במספר מאגרים ימיים בשטח מדינת ישראל

יוסי לנגוצקי הוא גיאולוג ישראלי, מיוזמי הקידוחים שהובילו לגילוי שדות הגז הטבעי "תמר" ו"דלית" בים התיכון ופועל לעידוד משקיעים לחיפושי שדות נפט וגז טבעי נוספים

גדעון תדמור הוא יו"ר נאוויטס פטרוליום, העוסקת בחיפוש והפקת נפט וגז טבעי, אותה הקים לאחר עשרים שנות ניסיון שבמהלכן הטביע חותם משמעותי על שוק האנרגיה בישראל