רציו חיפושי נפט

רציו חיפושי נפט, או בקיצור רציו, הינה שותפות מוגבלת העוסקת בפעילות חיפוש, פיתוח והפקה של נפט וגז טבעי בישראל. החברה הוקמה בשנת 1992 ונרשמה כשותפות מוגבלת בשנת 1993. כיום היא אחת מן השחקנים המרכזיים בשוק האנרגיה בישראל.

רקע היסטורי

חברת רציו השתתפה מאז הקמתה במספר רב של קידוחים באתר "רציו-ים" (אשר מוכר יותר כיום כמאגר לווייתן),
והשקיעה בהם סך כולל של 100 מיליון שקלים, אולם בשנים הראשונות לא הצליחה למצוא מאגר משמעותי בעל פוטנציאל כלכלי של נפט או גז טבעי.

בשנת 2007, במטרה לגייס מימון וידע טכני אשר נדרש לשם ביצוע חיפוש נפט וגז טבעי במי הים התיכון,
 מכרה חברת רציו 85% מן הזכויות שהיו לה באתר "רציו-ים" לקבוצות דלק קידוחים ונובל אנרג'י.

בשנת 2010 התברר כי מאגר לווייתן מכיל כמות אדירה של גז טבעי והוא למעשה התגלית הגדולה ביותר בתחום במים הטריטוריאליים של ישראל.
בנוסף לזכויות בהן אוחזת רציו באתר "רציו-ים", היא מחזיקה גם בזכויות נוספות לחיפוש והפקת נפט בים וביבשה, ביניהן היתר "גל" ומספר אחוזים מרישיונות "שרית" ו"מד יבנה".

רציו פטרוליום

בשנת 2016, בהמשך לגילויו של מאגר לווייתן, הקימו מייסדי רציו חברה אחות בשם רציו פטרוליום מתוך מטרה להמשיך את מומנטום ההצלחה גם במים הטריטוריאליים של מדינות נוספות בעולם.

רציו פטרוליום הצליחה לקבל זכויות נפט במדינות כמו אירלנד, מלטה והפיליפינים, גייסה 120 מיליון שקלים ממשקיעים שונים (ביניהן קבוצת דלק, בעלת השליטה בחברת דלק קידוחים), חתמה על הסכמי שיתוף פעולה עם חברות נפט וגז נוספות בעולם והחלה בחיפושים.

בין ההצלחות שנרשמו לזכותה של רציו פטרוליום ניתן למנות פרוייקט קידוח נפט במדינת גיאנה הסמוכה לונצואלה, בשיתוף עם חברת אקסון מובייל הבינלאומית.

בעלי עניין נוספים

נובל אנרג'י נוסדה בשנת 1932 בארה"ב והחלה לפעול בתחום חיפוש הנפט הגולמי והגז הטבעי. כיום היא חברה עצמאית הפועלת בכל העולם – וגם בישראל.

דלק קידוחים נוסדה בשנת 1993 כזרוע חיפוש הנפט של קבוצת דלק. לאחר רכישתה על ידי איש העסקים יצחק תשובה, הפכה החברה לאחת מן המובילות בתחומי האנרגיה.

האיגוד פועל לקדם את מהפכת הגז הטבעי במדינת ישראל ולעודד את פעילויות החיפוש והפיתוח בארץ. בין החברות בו ניתן למנות את שותפויות האנרגיה המרכזיות בישראל.