בעלי עניין בשוק הגז בישראל

לאחר שנים רבות בהן מדינת ישראל ניהלה בגבולותיה חיפושי נפט וגז,
היא החליטה להעביר את הפעילות אל המגזר הפרטי. המהלך הוביל לתגליות משמעותיות של גז טבעי
מול חופי ישראל, וכיום רוב הגז הנמצא בשימוש צרכנים ישראליים מופק ומסופק על ידי
מאגרי גז טבעי כחול לבן.

בשנים הבאות יתחברו אל מערכת הולכת הגז מאות מפעלים וצרכנים נוספים, וכך צריכת הגז בישראל תגבר ועלויות האנרגיה של ענפי התעשייה בישראל צפויות להצטמצם באופן משמעותי.

מאגרי הגז הטבעי המספקים את רוב תצרוכת הגז של מדינת ישראל נמצאים בבעלותן של מספר חברות; שלוש הגדולות שבהן הן דלק קידוחים, שותפות בת של קבוצת דלק שבבעלות איש העסקים מר יצחק תשובה; נובל אנרג'י, חברה אמריקאית עצמאית, ורציו חיפושי נפט, שותפות מוגבלת.

החברות הללו, כמו גם מספר חברות נוספות העוסקות בחיפושי נפט וגז טבעי, שותפות באיגוד תעשיות חיפושי הנפט והגז בישראל שהוקם בשנת 2010 תחת התאחדות התעשיינים ופועלות למען קידום מהפכת הגז הטבעי בישראל.

אנרג'יאן נפט וגז היא חברה יוונית הפועלת בתחום החיפוש וההפקה של נפט ושל גז טבעי. החברה פועלת בכל העולם אולם מתמקדת בעיקר באיזור המזרחי של הים התיכון. 

נובל אנרג'י נוסדה בשנת 1932 בארה"ב והחלה לפעול בתחום חיפוש הנפט הגולמי והגז הטבעי. כיום היא חברה עצמאית הפועלת בכל העולם – וגם בישראל.

דלק קידוחים נוסדה בשנת 1993 כזרוע חיפוש הנפט של קבוצת דלק. לאחר רכישתה על ידי איש העסקים יצחק תשובה, הפכה החברה לאחת מן המובילות בתחומי האנרגיה.

חברת ישראמקו (ובשמה המלא "ישראמקו נגב 2") היא שותפות מוגבלת הפועלת לחיפוש נפט וגז טבעי ולהפקתם בישראל. ישראמקו היא אחת מן הבעלים של מאגר הגז הטבעי "תמר".

רציו חיפושי נפט נוסדה בשנת 1992 על ידי מר ישעיהו לנדאו כשותפות מוגבלת שמטרתה לחפש ולהפיק בישראל נפט וגז טבעי.  כיום היא אחת מן השחקנים המרכזיים בשוק האנרגיה בישראל.

האיגוד פועל לקדם את מהפכת הגז הטבעי במדינת ישראל ולעודד את פעילויות החיפוש והפיתוח בארץ. בין החברות בו ניתן למנות את שותפויות האנרגיה המרכזיות בישראל.

אלון גז היא חברה לחיפוש והפקה של גז טבעי בישראל, ממובילת מהפכת תדלוק כלי רכב בגפ"מ ומחזיקה בבעלות חלקית על מאגר תמר להפקת ואספקת גז טבעי כחול לבן לישראל.