ישראמקו

חברת ישראמקו (ובשמה המלא "ישראמקו נגב 2") היא שותפות מוגבלת הפועלת לחיפוש נפט וגז טבעי ולהפקתם בישראל. ישראמקו היא אחת מן הבעלים של מאגר הגז הטבעי "תמר" (יחד עם דלק קידוחים, אבנר ונובל אנרג'י). 

אודות החברה

חברת ישראמקו נוסדה בשנת 1989 מתוך מטרה לחפש נפט וגז טבעי בשטחיה הטריטוריאליים והכלכליים של מדינת ישראל. בשנות התשעים ביצעה ישראמקו מספר קידוחים לחיפוש נפט וגז טבעי, ובחלקם אף דיווחה כי מצאה סימני נפט, אך לבסוף אף אחד מן הקידוחים לא התברר כבעל פוטנציאל כלכלי והם נסגרו.

בשנים שלאחר מכן לא ביצעה החברה קידוחים נוספים והשקיעה את רוב הונה בשוק ההון, אולם בשנת 2000 קיבלה לידיה רישיונות לחיפוש נפט וגז באיזורי "מיכל" ו"מתן" – הכוללים בתוכם את מאגר "תמר". 40 אחוזים מן הזכויות הללו השתייכו לחברת בריטיש גז, אולם זו בחרה לפרוש מן הקידוח בחודש מאי 2005 וחברות דלק קידוחים ונובל אנרג'י נכנסו במקומה. 

בתחילת שנת 2009 הודיעה ישראמקו כי נמצא גז טבעי בקידוח תמר, בכמות גדולה פי שלושה מזו שהתגלתה קודם לכן במאגר "ים תטיס" ובערך כלכלי אדיר של כ-15 מיליארדי דולרים. בהמשך התגלה כי המאגר גדול אף יותר. כיום, לאחר פיתוחו של מאגר תמר, תחילת הפקת הגז והובלתו על חופי ישראל, מספק המאגר גז טבעי כחול לבן בכמות המספיקה עבור מלוא התצרוכת האנרגטית של אזרחי המדינה.

בעלי עניין נוספים

נובל אנרג'י נוסדה בשנת 1932 בארה"ב והחלה לפעול בתחום חיפוש הנפט הגולמי והגז הטבעי. כיום היא חברה עצמאית הפועלת בכל העולם – וגם בישראל.

דלק קידוחים נוסדה בשנת 1993 כזרוע חיפוש הנפט של קבוצת דלק. לאחר רכישתה על ידי איש העסקים יצחק תשובה, הפכה החברה לאחת מן המובילות בתחומי האנרגיה.

אנרג'יאן נפט וגז היא חברה יוונית הפועלת בתחום החיפוש וההפקה של נפט ושל גז טבעי. החברה פועלת בכל העולם אולם מתמקדת בעיקר באיזור המזרחי של הים התיכון.