אנרג'יאן נפט וגז

אנרג'יאן נפט וגז (Energean Oil & Gas) היא חברה יוונית הפועלת בתחום החיפוש וההפקה של נפט ושל גז טבעי. החברה פועלת בכל העולם אולם מתמקדת בעיקר באיזור המזרחי של הים התיכון. כיום היא בעלת הזכויות להפקת גז טבעי מן המאגרים כריש ותנין השוכנים ממול לחופי ישראל.

אודות החברה

חברת אנרג'יאן החלה לפעול בשנת 2007, עת רכשה רישיונות לחיפוש והפקת נפט וגז טבעי בפרינוס מול חופי יוון. במהלך פיתוח השדות פרינוס וצפון פרינוס החלה אנרג'יאן לחפש נפט וגז טבעי באיזורים נוספים, בהם קוואלה ומערב קאטקולו, גם הם מול חופי יוון.

בנוסף לפעילותה באיזור הצפון מזרחי של יוון, מחזיקה אנרג'יאן ברישיונות לפיתוח וחיפוש נפט וגז טבעי במערב יוון, בים האדריאטי ובמצרים. כמו כן היא מחזיקה בבעלות מלאה על שדות הגז הטבעי כריש ותנין, הממוקמים במים הכלכליים של ישראל, במרחק של כ-40 קילומטרים זה מזה והכוללים על פי הערכות כ-67 BCM גז טבעי. 

גז ישראלי-יווני

החברה רכשה את המאגרים באוגוסט 2016 מבעליהן הקודמים, חברות דלק קידוחים ואבנר, ושנה לאחר מכן, באוגוסט 2017, קיבלה מממשלת ישראל אישור לתכנית פיתוח מלאה לשני השדות: בכוונת אנרג'יאן לקדוח שש בארות על מנת לפתח את שדה תנין ושלוש בארות על מנת לפתח את שדה כריש, ואז להפיק גז טבעי באמצעות שימוש במתקן צף חדשני המיועד להפקת, אחסון ופריקת גז טבעי, שימוקם כ-90 קילומטרים מן החוף ויטפל בהפקה של עד 400 מיליון רגל מעוקב מדי יום. 

מועד תחילת ההפקה מן המאגרים, על פי אנרג'יאן, הוא שנת 2020. אז תחל החברה להפיק גז מן המאגר, אולם על פי תנאי הסכם עליו חתמה אנרג'יאן עם משרד האנרגיה, יותר לה למכור אותו אך ורק לשוק הישראלי המקומי. עד כה חתמה החברה על מספר הסכמים לאספקת גז עם צרכנים תעשייתיים ויצרני חשמל פרטיים בישראל. הודות לעלויות פיתוח נמוכות יחסית ולסבסוד ממשלתי, החברה צפויה לספק אנרגיה לשוק הישראלי במחיר נמוך יחסית ליחידת גז. 

בעלי עניין נוספים

חברת ישראמקו (ובשמה המלא "ישראמקו נגב 2") היא שותפות מוגבלת הפועלת לחיפוש נפט וגז טבעי ולהפקתם בישראל. ישראמקו היא אחת מן הבעלים של מאגר הגז הטבעי "תמר".

דלק קידוחים נוסדה בשנת 1993 כזרוע חיפוש הנפט של קבוצת דלק. לאחר רכישתה על ידי איש העסקים יצחק תשובה, הפכה החברה לאחת מן המובילות בתחומי האנרגיה.

רציו חיפושי נפט נוסדה בשנת 1992 על ידי מר ישעיהו לנדאו כשותפות מוגבלת שמטרתה לחפש ולהפיק בישראל נפט וגז טבעי.  כיום היא אחת מן השחקנים המרכזיים בשוק האנרגיה בישראל.