איגוד תעשיות חיפושי הנפט והגז בישראל

בשנת 2010, זמן קצר לאחר גילוי מאגרי הגז הטבעי האדירים תמר ולווייתן, הקימו חברות הגז הפועלות בשוק האנרגיה הישראלי את איגוד תעשיות חיפושי הנפט והגז בישראל; ארגון שאחת ממטרותיו היא להגן על החברות בו מפני העלאת תמלוגים ומפני החלטות להקפאת העברת זיכיונות בענף.

בראש האיגוד עומד מר אורי אלדובי, מנכ"ל ודירקטור בחברת הזדמנות ישראלית וכן מנכ"ל ודירקטור בקבוצת הלמן אלדובי. האיגוד עצמו פועל תחת אגף כימיה, פרמצבטיקה ואיכות הסביבה שבהתאחדות התעשיינים, ומשמש כתובת להידברות של גורמי רגולציה ושלטון עם חברות הנפט והגז הפועלות בישראל בים, באוויר וביבשה.

מטרות האיגוד

האיגוד פועל לקדם את מהפכת הגז הטבעי במדינת ישראל ולעודד את פעילויות החיפוש והפיתוח בארץ. בין החברות בו ניתן למנות את שותפויות האנרגיה המרכזיות בישראל, בהן דלק קידוחים, נובל אנרג'י האמריקאית, רציו, הזדמנות ישראלית ואדיסון האיטלקית. האיגוד עושה מאמצים לקדם במהירות וביעילות את פיתוחן של מערכות תשתית להפקה ולהולכה של גז טבעי בכל רחבי הארץ וכן תומכת בייצוא הגז הטבעי הישראלי למדינות שכנות.

מטרות נוספות של האיגוד הן ביסוס עצמאותה האנרגטית של מדינת ישראל על ידי הסדרתו הרגולטורית של ענף חיפוש הנפט והגז, ובמקביל הגדלת השימוש בגז הטבעי כמקור זול ונקי שיכול להחליף דלק יקר ומזהם. כך, לדידו של איגוד חיפושי הנפט והגז, המשק הישראלי כולו ייהנה מחיסכון בעלויות האנרגיה ומשיפור ניכר באיכות הסביבה והאוויר.

כתוצאה מכך, ובהינתן שמדינת ישראל גם תהפוך ליצואנית משמעותית של גז טבעי למדינות אחרות, מעמדה של ישראל בשוק האנרגיה העולמי יתחזק, מה שעשוי לעודד משקיעים וחברות בינלאומיות להיכנס לשוק הנפט והגז המקומי ובכך לתת זריקת עידוד נוספת לכלכלה שלנו.

בעלי עניין נוספים

נובל אנרג'י נוסדה בשנת 1932 בארה"ב והחלה לפעול בתחום חיפוש הנפט הגולמי והגז הטבעי. כיום היא חברה עצמאית הפועלת בכל העולם – וגם בישראל.

דלק קידוחים נוסדה בשנת 1993 כזרוע חיפוש הנפט של קבוצת דלק. לאחר רכישתה על ידי איש העסקים יצחק תשובה, הפכה החברה לאחת מן המובילות בתחומי האנרגיה.

רציו חיפושי נפט נוסדה בשנת 1992 על ידי מר ישעיהו לנדאו כשותפות מוגבלת שמטרתה לחפש ולהפיק בישראל נפט וגז טבעי.  כיום היא אחת מן השחקנים המרכזיים בשוק האנרגיה בישראל.