יצחק תשובה

יצחק תשובה

איש העסקים הישראלי יצחק תשובה ידוע בראש ובראשונה כבעל השליטה בקבוצת 'דלק' ו'אלעד השקעות',
 וכמי שהוביל את קבוצת דלק לגילוי מאגרי הגז הטבעי מול חופה של מדינת ישראל.
  בכך הטביע תשובה את חותמו על תנופת הצמיחה של המשק הישראלי.

תחילת הדרך

תשובה נולד בשנת 1948 בטריפולי שבלוב, ועלה ארצה עם משפחתו כשהיה בן חצי שנה בלבד. הוא גדל והתחנך בנתניה, ואת שירותו הצבאי עשה בבסיס בינוי בחיל ההנדסה. לאחר שחרורו עבד תקופה ארוכה במחלקת בינוי והנדסה במשרד הביטחון, והיה אחראי על שורה ארוכה של פרויקטים בבסיסי צה"ל ברחבי הארץ.
הקריירה המקצועית של תשובה החלה בחברה קטנה בענף הבנייה. לצידה החלה מעורבותו בתחום הפוליטי, שבמסגרתו הקים מפלגה והיה חבר במועצת העיר נתניה. למשך שלוש שנים היה בעליה של קבוצת הכדורגל מכבי נתניה.

תרומתו למשק האנרגיה בישראל

בשנת 1998 בזמן שעסקי הנדל"ן של תשובה שגשגו בארץ והתרחבו גם למחוזות בארצות הברית, השיג תשובה שליטה בקבוצת דלק, ואף הוביל אותה לצמיחה אדירה. מהתמקדות בתחום הדלק התרחבה פעילות הקבוצה לתחומים נוספים של גז טבעי, ביטוח, ביוכימיה, כלי רכב משוריינים, תקשורת ועוד. 

קבוצת דלק בשיתוף החברה האמריקאית נובל אנרג'י קדחו באתרים גיאולוגיים מול חופי ישראל, ובשנת 2009 דווח על גילוי גז טבעי במאגרי 'תמר' ו'דלית' בעתודות עצומות. שנה לאחר מכן נחשף מאגר 'ליוויתן', ובהמשך התגלו מאגרים נוספים: 'דולפין', 'תנין' ועוד.

מאמצי החיפוש של קבוצת דלק אחר מקורות אנרגיה בהובלתו של יצחק תשובה מסמנים מגמת התפתחות עצומה של תעשיית האנרגיה בישראל. ממדינה קטנה שנשענת על מקורות אנרגיה של מדינות אחרות, הפכה ישראל למעצמה אזורית שלא רק שמסוגלת לספק את צרכיה בעצמה, אלא גם בעלת יכולת לייצא עתודות גז טבעי לשכנותיה.

אנשים מובילים נוספים

ד"ר אלי רוזנברג הוא מראשוני הגיאולוגים בתחום האנרגיה בישראל ויועץ מומחה לענייני קידוח גז מסחרי בישראל ובעולם; נחשב לחלוץ גילויי הגז הטבעי המסחרי בים התיכון

גדעון תדמור הוא יו"ר נאוויטס פטרוליום, העוסקת בחיפוש והפקת נפט וגז טבעי, אותה הקים לאחר עשרים שנות ניסיון שבמהלכן הטביע חותם משמעותי על שוק האנרגיה בישראל

יוסי לנגוצקי הוא גיאולוג ישראלי, מיוזמי הקידוחים שהובילו לגילוי שדות הגז הטבעי "תמר" ו"דלית" בים התיכון ופועל לעידוד משקיעים לחיפושי שדות נפט וגז טבעי נוספים