יוסי לנגוצקי​

יוסי לנגוצקי

הגיאולוג יוסי לנגוצקי הוא אחד מיוזמי הקידוחים למציאת הגז הטבעי בישראל.
 פעילותו הענפה של לנגוצקי הובילה בשנת 2009 לגילוי שדות הגז הטבעי במאגרי 'תמר' ו'דלית' במים הכלכליים של מדינת ישראל. החברה הגיאולוגית הישראלית העניקה לו בשנת 2013 חברות כבוד, ותיארה את פועלו כמי שהוביל את ישראל לתגליות הגז בים העמוק. 

תחילת הדרך

לנגוצקי נולד וגדל בירושלים, ולמד ב'גימנסיה העברית' בשכונת רחביה. בזמן מלחמת השחרור היה עדיין נער, ושימש בתפקיד קשר בארגון ה'הגנה'. משם המשיך ללימודים בבית הספר החקלאי 'כדורי'. 

בשנת 1951 התגייס לצה"ל, ובמהלך למעלה מעשרים שנה פיתח קריירה צבאית שכללה השתתפות במלחמות ישראל וקבלת עיטורים. בשנת 1979 השתחרר מהצבא בדרגת אלוף משנה.

במקביל לקריירה הצבאית למד לנגוצקי לימודי דוקטורט לגיאולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים. בשנות ה- 60 הצטרף למכון הגיאולוגי לישראל, שעסק בנושאי מחקר מגוונים בתחום הנפט, תחילה בתפקיד גיאולוג ובהמשך התמנה לסגן מנהל המכון.
בתחילת שנות ה- 80 החל לכהן בשורה ארוכה של תפקידי ניהול וייעוץ בתחומי הגיאולוגיה וחיפושיי הנפט, ועמד בראש מספר חברות בארץ ובעולם. מבין החברות היו 'תמר חיפושים', 'שדות נפט' ו'Caribbean Oil Exploration'. 

תרומתו למשק האנרגיה בישראל

לנגוצקי נחשב לאחד מיוזמי החיפוש אחר הגז הטבעי במים הכלכליים של ישראל. בשנת 1998 הוא הצליח לשכנע את התאגיד הבריטי, בריטיש פטרוליום (British Petroleum), להשקיע בחיפוש אחר מקורות אנרגיה בים התיכון מול חופי ישראל, ואכן בסדרה של שמונה קידוחים נמצא בכולם גז טבעי. יוזמתו למעשה עוררה עניין אצל חברות בין-לאומיות נוספות לראות בישראל כיעד להשקעה.

בהמשך היה לנגוצקי לאחד ממקימי השותפות המוגבלת STX שהחלה גם היא לחפש גז טבעי במי הים התיכון. השותפות פרשה מהעסקה המסחרית באוקטובר 2008, זמן קצר לפני חשיפתם של שני מאגרי הגז 'דלית' ו'תמר' (המאגרים נקראו על שם בתו ונכדתו הבכורה). גילוי שני מאגרי הגז הטבעי הללו תרמו באופן משמעותי להפיכתה של ישראל למעצמה אזורית בתחום האנרגיה.
בשנת 2013 זכה לנגוצקי לתואר 'אביר איכות השלטון על מפעל חיים' מטעם התנועה לאיכות השלטון. בשנת 2014 קיבל את התואר 'דוקטור לשם כבוד' מהאוניברסיטה העברית בירושלים בשל פועלו למען שוק האנרגיה בישראל. לנגוצקי הוא ממייסדי אגודת אלו"ט לילדים אוטיסטים ומייסד קבוצת "נאמני מורשת ים המלח". 

אנשים מובילים נוספים

ד"ר אלי רוזנברג הוא מראשוני הגיאולוגים בתחום האנרגיה בישראל ויועץ מומחה לענייני קידוח גז מסחרי בישראל ובעולם; נחשב לחלוץ גילויי הגז הטבעי המסחרי בים התיכון

גדעון תדמור הוא יו"ר נאוויטס פטרוליום, העוסקת בחיפוש והפקת נפט וגז טבעי, אותה הקים לאחר עשרים שנות ניסיון שבמהלכן הטביע חותם משמעותי על שוק האנרגיה בישראל

יצחק תשובה הוא איש עסקים ישראלי שעסקיו חובקים עולם, ובין היתר הוא בעל השליטה בקבוצת דלק שגילתה כמויות אדירות של גז טבעי במספר מאגרים ימיים בשטח מדינת ישראל